Haker (eng. hacker) je pojam koji može značiti više stvari. Hakeri su osobe koje odlično poznaju kompjutere, softver i hardver. Haker je bilo koji kompjuterski ekspert koji koristi svoje zanje da prevaziđe određene probleme vezane za kompjuterske tehnologije. Zbog česte pogrešne upotrebe ovog pojma u medijima, pojam haker je povezan sa nekom vrstom cyber kriminalca. Često ih se zamjenjuje s kreatorima virusa i uljezima koji upadaju u informacijske sisteme.
Kompjuterski virus je zlonamjeran program koji se prepoznaje po mogućnostima samoumnožavanja. Kada se pokrene, među prvim koracima nastoji pronaći sljedeću žrtvu i njoj poslati vlastitu kopiju. Virusi se od crva (worm) razlikuju po tome što “inficiraju” neku datoteku, odnosno svoj kod dodaju na neki već postojeći, čekajući da se ta datoteka upotrijebi kako bi se ponovno aktivirali. Neke viruse su zamijenili crvi koji svoj kod u cijelosti pohranjuju na hard disk, na što bolje skriveno mjesto. Dodaci u e-mail-ovima za koje niste potpuno sigurni da dolaze iz povjerljivog izvora mogu biti nosioci virusa ili crva.
Hakiranje je nešto što je nažalost danas postalo uobičajena aktivnost na internetu. Elektronska pošta (e-mail) i korisnički računi na društvenim mrežama su uvijek izloženi riziku da budu “hakirani” u slučaju da informacije koje se na tim kompjuterima nalaze nisu adekvatno zaštićene. Jedna od najpoznatijih meta hakera danas je Facebook. Čak i u slučaju da korisnici odaberu snažne lozinke i ako poduzmu sve dodatne sigurnosne mjere, ne garantuje da će njihovi Facebook računi biti sigurni.